Fatih Sultan Mehmet’in Ailesi

Fatih Sultan Mehmet

Babası

II. Murad

Osmanlı Devleti’nin 6. padişahıdır. 1404 senesinde Amasya doğmuş, 3 Şubat 1451 senesinde Edirne vefat etmiştir. İlk olarak 25 Haziran 1421 – Ağustos 1444 tarihleri arasında tahtta kalmış olup bu tarihten sonra kısa bir süre tahtı oğlu Fatih Sultan Mehmet’e devretmiş, Avrupa devletlerinin bunu fırsat bilerek Osmanlı Devleti’ne saldırmasından sonra ikinci kez tahta çıkmıştır. (Bknz: Padişah Ben İsem Emrediyorum: Gelip Ordunun Başına Geçiniz!) Ağustos 1446 – 3 Şubat 1451 tarihlerinde ikinci kez hüküm sürdükten sonra bu tarihten itibaren tahtını kalıcı olarak Fatih Sultan Mehmet’e devretmiştir.

Annesi

Annesi ile alakalı bir çok söylenti olmakla birlikte Hüma Hatun olduğu sanılmaktadır. Mezarı Bursa’dadır.

Kardeşleri

Şehzade Alâaddin

Asıl adı Şehzade Alâaddin Ali Çelebi’dir. 1425 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. 1443 yılında Bursa yakınlarında atı sürerken geçirdiği bir kaza sonrası vefat etmiştir.

Şehzade Ahmed

Şehzade Ahmed hakkında fazla bir bilgi yoktur. Rum Sancak Beyi iken erken yaşta vefat etti.

Eşleri

Emine Gülbahar Hatun

Fatih Sultan Mehmet’in ilk eşidir. 1446 yılında Manisa’da evlenmiştir. Gevherhan Hatun’un annesidir. Sitti Mükrime Hatun vefatından sonra Sultan II. Bayezid’e annelik yapmıştır. 1492 yılında vefat etmiştir. Bugün ise Fatih Camii haziresi karşısında kendi adı ile anılan türbesinde yatmaktadır.

Gülşah Hatun

Sultan Fatih’in 4. eşidir. Karamanoğulları Beyliği’nden İbrahim Bey’in kızı ya da cariye olduğuna dair görüşler vardır. Şehzade Mustafa’nın annesidir. 1487 yılında vefat etmiştir.

Sitti Mükrime Hatun

Sultan Fatih’in üçüncü eşidir. Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Eylül 1486 yılında Edirne’de vefat etmiştir. Sultan II. Beyazid’in annesidir. Mezarı Edirne’de kendi adındaki Sitti Şah Hatun Camii’nin haziresindedir.

Çiçek Hatun

1443 yılında dünyaya gelen Çiçek Hatun hakkında Sırp veya Venedikli bir cariye ya da Türkmen bir beyin kızı olduğu yönünde farklı görüşler bulunmaktadır. Cem Sultan’ın annesidir. Oğlunun Sultan II. Beyazid ile girdiği taht mücadelesini kahbetmesinden sonra oğlu ile birlikte Kahire’ye gitti. 1498 yılında Kahire’de meydana gelen veba salgınında vefat etti.

Çocukları

II. Bayezid

Fatih’ten sonra tahta geçerek Osmanlı Devleti’nin 8. padişahı olmuştur. Asıl adı Sultân Bayezid-î Velî’dir. Öz annesi Sitti Mükrime Hatun’un vefatından sonra Emine Gülbahar Hatun kendisine annelik yapmıştır. 22 Mayıs 1481 – 24 Nisan 1512 yılları arasında hüküm sürmüş, 26 Mayıs 1512’de Edirne’nin güneydoğusundaki Havsa ilçesinin Abalar köyünde vefat etmişdir.

Şehzade Mustafa

Fatih’in Gülşah Hatun’dan olan oğludur. Karaman’da sancak beyi iken 1474’te esrarengiz bir şekilde vefat etmiştir. Sadrazam Veli Mahmud Paşa’nın hanımı ile gizli ilişki yaşadığı için paşa tarafından zehirletildiği ve buna bağlı olarak Fatih Sultan Mehmet’in de Veli Mahmud Paşa’yı idam ettirdiği iddia edilmiştir.

Cem Sultan

22 Aralık 1459 yılında Edirne’de dünyaya gelmiş, 25 Şubat 1495 yılında ise Napoli’de vefat etmiştir. Annesi Çiçek Hatun’dur. II. Bayezid ile giriştiği taht mücadelesi ile bilinmektedir.

Gevherhan Sultan

Gülbahar Hatun’dan olan ve tarihte bilinen tek kızıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir