Genel

Fatih’in Tablosunu Yapan Gentile Bellini Kimdir?

2 Mart 2018

Gentile Bellini, 1429 yılında Venedik’te dünyaya gelmiş, Rönesans Döneminin dünyaca ünlü İtalyan bir ressamıdır. Kendisi gibi babası ve erkek kardeşi de dönemin önemli ressamlarındandır. Zamanında kardeşi ile birlikte bir çok tarih ve din temalı tablolar yaptılar. Öyle ki Scuola Grande di San Marco birası ve Dükler Sarayında ki bir çok tabloda bu kardeşlerin imzası bulunmaktadır. (Dükler Sarayındaki tablolar 1577 yılında çıkan bir yangın sonucu yok oldu.)

Gentile Bellini Oturan Katip

Gentile Bellini’nin Oturan Katip Tablosu

Ayrıca kendisi bizzat Fatih Sultan Mehmet’in daveti üzerine 1478 yılında İstanbul’a gelmiş ve burada Fatih Sultan Mehmet’in meşhur tablosu başta olmak üzere bir çok çalışmaya imza atmıştır. Bellini’yi 16 ay boyunca İstanbul’da misafir olarak ağırlayan Fatih, kendi tablosunu yaptırmadan önce bu ressamın yeteneğinden emin olmak istemiş, bu amaçla sarayındaki çeşitli insanların tablosunu yapmasını emretmiştir. Oturan Katip isimli tablo bunlardan biridir.

Gentile Bellini Fatih Sultan Mehmet Tablosu

Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet Tablosu

En önemli tablolarından biri ise Fatih’in tablosudur. Tablonun üzerinde latin harfleri ile 25 Kasım 1480 tarihi atılmıştır. Günümüze kadar gelen bu tablo ne yazık ki Londra’da bulunan Victoria and Albert Müzesi’nde sergilenmektedir.

Benzer Yazılar

Yorum yok

    Yorum Yap